Kuru Göz Hastalığı

Kuru Göz Hastalığı

KURU GÖZ VE ÇEVRENİZ

Yaşadığınız yer kuru gözlerin gelişmesinde rol oynayabilir. Örneğin, yüksek düzeyde hava kirliliği olan büyük şehirlerde yaşayan insanların, hava kirliliğinin daha az olduğu bölgelerde yaşayanlara göre kuru göz semptomları yaşama olasılığı daha yüksek olabilir. 

Havanın tipik olarak daha kuru olduğu yüksek irtifa da yaşayan insanların, düşük irtifalardaki insanlara göre yüzde 13 daha fazla kuru göz geliştirdiğini yapılan çalışmalar gösterdi.

Bu çalışma bulgularına dayanarak, göz doktorları, yüksek irtifalı şehirlerde veya çok kuru iklimlerde yaşayan kuru göz hastalarının semptomlarını yönetmeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için özel taktikler kullanmasını önermektedir.

Spesifik olarak şunları öneriyorlar:

  • büyük şehirlerde veya çok fazla hava kirliliği olan diğer bölgelerde evde yüksek kaliteli bir hava filtresi kullanmak ve
    • kuru havaya nem eklemek için evde nemlendirici kullanmak.

Çevrenizin kuru göz semptomlarınız üzerindeki etkisini en aza indirmenin diğer bazı yolları şunlardır :

Rüzgarlı alanlarda gözlerinizi koruyun

Sık sık rüzgarlı bir bölgedeyseniz, rüzgarın doğrudan gözlerinize esme ve gözlerinizi kurutma olasılığını azaltmak için gözleri saran  güneş gözlüğü takın. Vantilatörlerin ve saç kurutma makinelerinin gözlerinizi kurutabileceğini unutmayın, bu nedenle bunlara maruz kalmanızı sınırlayın.

Sigara dumanından kaçının

Sigara içmemek veya pasif içiciliğe maruz kalmamak için zaten birçok iyi neden var, ancak sigara dumanının kuru gözlerinizi tahriş edebileceğini unutmayın. Sigara içmek, ilk etapta kuru göz geliştirme riskinizi de artırabilir. Dumandan uzak durun.

Nerede yaşıyor olursanız olun, aşağıdaki ipuçları göz kuruluğu belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilir:

Gözlerinizi sık sık dinlendirin ve göz kırpın

Bilgisayarda çalışmak , kitap okumak veya televizyon izlemek gözlerinizi kurutabilir. Bunun nedeni, normalde yaptığınız kadar sık ​​göz kırpmamanızdır. Her 10 dakikada bir mola verin, gözlerinizi dinlendirin ve kaybettiği nemin bir kısmını geri kazanmasına yardımcı olmak için daha sık göz kırpmaya çalışın.

Yapay gözyaşı deneyin

Yapay gözyaşları reçetesiz temin edilebilir. Bunları ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta kullanın, ancak bunları iki saatte bir defadan fazla kullanma ihtiyacı duyarsanız, koruyucu içermeyen gözyaşları kullanmak isteyebilirsiniz.Doktorunuza başvurmanız gerekir. Yağlama jelleri de yardımcı olabilir. Daha kalın oldukları ve görüşünüzü bulanıklaştırdıkları için bunları yatmadan önce kullanmalısınız.

Omega-3 yağ asidi takviyeleri yardımcı olabilir

Bazı insanlar, diyetlerini yağlı balıklar (somon, sardalye, hamsi) ve keten tohumu gibi gıdalarda doğal olarak bulunan omega-3 yağ asitleri ile takviye ederek kuru göz semptomlarından kurtulurlar. Omega-3 yağ asitlerinin takviyelerini almanız gerekip gerekmediğini, alıyorsanız ne kadar ve ne şekilde alacağınızı göz doktorunuza sorun  .

Gözyaşı kalitesini artırmaya yardımcı olmak için göz kapaklarınıza özen gösterin

Sıcak kompres uygulamak gözlerinizin üzerinde gözyaşı kalitesini artırmak için yardımcı göz kapaklarınızdaki bezlerde olması gereken yağ salınımına yardımcı olabilir. Ayrıca göz kapaklarınızı temiz bir bez ve sabun ve ılık suyla dikkatlice yıkayın,  ardından gözlerinizi iyice durulayın. Göz kapaklarınızı doktorun ofisinde veya evde tedavi etmek için birkaç yeni teknoloji mevcuttur.

Oküler yüzey hastalığının kuru göz semptomlarını yönetmekte zorlanıyorsanız, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için göz doktorunuzla konuşun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Hemen Ara