Okul Çocuğunun Görme Sorunlarını Haber Veren Dört Gizli İşaret

Okul Çocuğunun Görme Sorunlarını Haber Veren Dört Gizli İşaret

Çocukta Bu Belirtilere Dikkat

Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızı büyütürken sağlıklarıyla ilgili çoğu zaman gözden kaçan ve en önemli şeylerden biri görmedir.

Okul hayatı yoğun bir görsel katılım gerektirir.Eğitimin sınıfta veya evden olması önemli değildir.Okul hayatında okuma,yazma,bilgisayar başında eğitim ve karatahta veya akıllı tahtada eğitimde iyi görme çok önemlidir.Beden eğitimi ve spor bile güçlü bir görmeye ihtiyaç duyar.Görmede problem yaşayan bir çocuk kendini yorgun hissedebilir,öğrenmede ve konsantrasyonda sorunlar yaşayabilir.

Bazen ebeveynler, çocuklarının görme sorunu olup olmadığını anlayabilir. Çocukları gözlerini kısabilir veya okuma materyalini yüzlerine çok yakın tutabilir. Ayrıca bulanık görmeden de şikayet edebilirler .O zaman iş biraz daha kolaydır.Ama görme sorunlarının daha az belirgin belirtileri de vardır.

İşte bu dört gizli belirti.

1. Dikkat süresinin çok kısa olması:

Çocuğunuz oyunlara, projelere veya diğer uzun faaliyetlere olan ilgisini hızla kaybedebilir.

2. Okurken yerini kaybetmek veya kaydırmak:

Çocuğunuz okurken (sesli veya sessiz), sayfada nerede olduğunu takip etmekte zorluk çekebilir.Yanlış satırlara atlayabilir.

3. Yakında dikkatli görmeyi gerektiren  işler veya okumaktan kaçınmak:

Çocuğunuz okumaktan, çizim yapmaktan, oyun oynamaktan veya yakından odaklanmayı gerektiren diğer projeleri yapmaktan kaçınabilir. Çocuklar bu konuda isteksiz olabilirler ve size yaşadıkları sorundan bahsetmeyebilirler.

4. Başını Yana Döndürmek:

Bir çocuk önündeki bir şeye bakarken başını yana çevirebilir. Bu, bir kırma kusuru olan astigmat veya göz kaslarının hareket kısıtlılığı dahil olmak üzere bir göz hastalığının işareti olabilir . Başını çevirmek çocuğun daha iyi görmesine yardımcı olur.

Göz Taramaları Çok Önemlidir

Okuldaki başarı, göz sağlığına yakından bağlıdır, bu nedenle çocukların düzenli göz taramasına ihtiyacı vardır  . 

Bir göz doktoru veya başka bir eğitimli profesyonel, görme sorunlarını erkenden bulabilir ve tedavi edebilir  . Tedavi ne kadar erken yapılırsa, çocuğunuz okul içinde ve dışında o kadar iyi durumda olacaktır. Çocuğunuz görme sorunları giderildikten sonra hala zorluk yaşıyorsa, öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir . Görme sorunları öğrenme güçlüğüne neden olmaz. Onlar iki ayrı meseledir. Çocuğunuzun görüşüyle ​​ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, mutlaka çocuğunuzun doktoruna sorun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Hemen Ara