Çocuklar İçin Ekran Kullanımı

Çocuklar İçin Ekran Kullanımı

Sınırsız Ekran Süresinin Nelere Yol Açabilir?

            Ebeveynlerin, çocukların ne kadar ekran karşısında kalmaları gerektiğini ciddi bir şekilde düşünmeleri gerek. Gün içindeki ekran süresinin artmasının obezite(şişmanlık),gelişimsel sonuçlar,uyku kalitesinin bozulması ve göz gelişiminde bozukluklara yol açabileceği bildirilmiştir.

“Güvenli” Ekran Süresi Miktarları Yaşa Göre Değişir

            Uzman kuruluşlar, bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan gerçekleri yaynlamaya başlamışlardır.Bunlar Ebeveynelere rehberlik etmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yönergeleri, 1 yaşından önce çocuklar için hiç ekran başına kalmamasını ve bundan sonraki birkaç yıl boyunca çocuklar için çok sınırlı olmasını önermektedir.

Amerikan Pediatri Akademisi, 18 ila 24 aylıktan küçük çocuklarda  dijital medya(görüntülü sohbet dışında) kullanılmamasını ve çocuklar ekran kullanmaya başladığında eğitici medyaya odaklanmayı önermektedir.

Ekran Kullanımının Çocukların Gözlerine Etkileri

            Amerikan Oftalmoloji Akademisi, çocuklar için ekran başında geçirilen süre konusunda özel tavsiyelerde bulunmaz DSÖ ile aynı görüştedir. Ancak ebeveynler, ekran kullanımının çocukların gözleri üzerindeki olası etkilerinin yanı sıra DSÖ gibi diğer gruplar tarafından dile getirilen daha geniş sağlık sorunlarının farkında olmalıdır.

Miyopi , Yakın Çalışma ve Okuma

            Ülkemizde miyop gelişen insan sayısı 1971’den bu yana neredeyse iki katına çıktı. Asya’da,gençlerin ve yetişkinlerin yüzde 90’a kadarı miyoptur , bu son nesillere göre çarpıcı bir artıştır.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin dergisi olan Oftalmoloji’de yayınlanan 2019 tarihli bir araştırma , dünya çapında miyopluk artışının en azından bir kısmının yakın çalışma etkinlikleriyle ilgili olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor . Göz gelişimini etkileyen sadece ekranlar değil, aynı zamanda yoğun yakın çalışma ve genel olarak kapalı alanda geçirilen süre. Çalışma ayrıca, özellikle erken çocukluk döneminde açık havada zaman geçirmenin miyopluğun ilerlemesini yavaşlatabileceğini buldu .

Dijital Göz Yorgunluğu

            İnsanların ekrana çok uzun süre baktıklarında deneyimledikleri semptom türlerinin adıdır. Bu belirtiler göz kuruluğu , kaşıntılı gözler ,  bulanık görme ve baş ağrılarıdır.Bu belirtiler geçicidir ve göze kalıcı bir zarar vermemektedir.

Dijital göz yorgunluğunu (veya okuma veya dikiş dikme gibi uzun süreli yakın odak görevlerinden kaynaklanan göz yorgunluğu) önlemenin en kolay yolu, sık sık göz kırptığınızdan ve her 20 dakikada bir ekranınızdan veya yakındaki işinizden kafanızı kaldırarak uzak bir mesafeye (5-6 metre) 20 sn odaklanmaktır. Bu sık sık yeniden odaklanma stratejisine 20-20-20 kuralı denir ve gözlerin rahatlamasını ve sıfırlanmasını sağlar.

Ekran Kullanımında Uyku Bozukluğu

            Son yıllarda mavi ışığın bazı tehlikeleri abartılmış olsa da, yatma saatine çok yakın ekran kullanımı uykuya dalmakta zorluk ve uyku kalitesinde kötüleşmeye yol açabilir.Uyku, çocukluk gelişimi için çok önemlidir .

Ekran Süresi Konusunda Çocukların Gözleri Nasıl Korunur?

Göz doktorları basit 4 adımlı bir strateji önermektedir.

GÖZ KIRPMA: Göz kırpma, gözleri nemlendirmeye yardımcı olur. 20 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve kapandığında, omuzları ve boyun      kaslarını gevşeterek  20 saniye boyunca 20 feet (5-6 metre) uzaktaki bir      nesneye bakın. Bu, gözleri sıfırlamaya, yeniden odaklanmaya ve     rahatlamaya yolaçacaktır.

SUNİ GÖZYAŞI: Gün boyunca gözlerinizi suni gözyaşı ile yağlayın . Geceleri yapay gözyaşı merhemi de yardımcı olabilir. Kontakt lens kullanıyorsanız, elektronik cihazları kullanırken kuruluğu azaltmak için gözlük takmayı deneyin. Eviniz kuruysa, bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

EKRAN UZAKLIĞI: Bilgisayarı veya masayı çocuğunuzun yüzünden bir kol boyu uzakta ve hafif aşağı doğru bir açıyla tutun. Kontrast ve parlaklık dahil bilgisayar ekranının ayarlarını çocuklarınız için rahat olacak şekilde ayarlayın. Ekrandaki parlamanın gerginliğe neden olabileceği, ekranları dışarıda veya iyi aydınlatılmış alanlarda kullanmaktan kaçının. Ayrıca, ekranı kullanırken iyi bir duruş sağlayın. Kötü duruş, kas gerginliğine ve göz yorgunluğuyla ilişkili baş ağrılarına katkıda bulunabilir.

MOLA VERMEK: Çevrimiçi öğrenmeye veya bilgisayar kullanımına ara verirken çocukları dışarı çıkmaya veya bir evcil hayvan, kardeş veya elektronik olmayan oyuncaklarla oynamaya teşvik edin. Veya bir video oyununda bir seviyeyi tamamladıktan sonra 20 saniye boyunca pencereden dışarı baktırın. Çocuğunuza başka yere bakmasını hatırlatmak için her birkaç bölümde bir ataşla kitapları önceden işaretleyin. Bir e-kitapta, aynı etki için “yer imi” işlevini kullanın.
Not. Göz doktorları bunların dışında, bilgisayar kullanımı için mavi ışık ekran koruyucu gözlük veya herhangi bir özel gözlük önermez .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Hemen Ara